21 Ağustos 2016 Pazar

UMUTSUZUM, AMA UMUT EDİYORUM


'Gaziantep, eski ve halk arasındaki adıyla Antep, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık sekizinci şehri. 2016 itibarıyla 1.931.836 nüfusa sahiptir. Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde sanayi ve gelişmişlik bakımından birincidir. Ayrıca Gaziantep, Türkiye'nin hâlâ yaşanılan en eski kenti olup dünyanın da hâlâ yaşanılan en eski kentlerinden biridir. Bunların yanında Gaziantep, Türkiye sanayisi ve ticaretinde de çok önemli bir yer tutar. Bunun sebepleri arasında Gaziantep'in Anadolu ile Orta Doğu arasında bir konumda bulunması ve liman kentlerine yakınlığı sayılabilir.'

Sanal ansiklopedi Vikipedi böyle diyor Gaziantep için.

Bugünlerde ise terörle anılıyor. 'Suriye'nin başkenti' de deniliyor (!)

15 Ağustos 2016 Pazartesi

HAFTA SONU RESMİ GEÇİDİ (!)


Epeydir böyle sıkılmamıştı içim.
Çok sıcak, ama berbat sıcak günlerden sonra serin ve hafif yağışlı bir güne uyanınca ne kadar mutlu olmuştum. Tek üzüntüm sabah, arkadaşlarımla Beylerbeyi Saray'ının bahçesinde yapacağımız kahvaltının yağmur nedeniyle kapalı kısımda olacak olmasıydı.

8 Ağustos 2016 Pazartesi

İSTANBUL'UN GİZLİ GÜZELLİKLERİ


Bir pazar günü Taksim'e gitmeden önce geçiş yaptık Karaköy'e.
Öylesine bir geçiş değildi, Karaköy'ün apartman kiliselerinden Aya Andreas'ı gezecektik.
Yolumuzun üstündedir diye düşündüğümüz Yeraltı Camii'ni elimizle koymuş gibi bulduk. Adını hep duyup da bir türlü gidemediğim yerlerdendi. Ve hep merak ederdim yeraltında nasıl cami olur, neden olur?

1 Ağustos 2016 Pazartesi

KADIN PAZARI


İstanbul,
Gez gez bitmiyor. Her seferinde de bir sürprizle karşılaştırıyor.
Görüp bildiğim, daha önce defalarca gittiğim yerlere tekrar gitmek de güzel oluyor ama, ben en çok hiç görmediğim yerleri keşfetmekten büyük mutluluk duyuyorum.
Bu pazar günü de öyle yaptım. Ablam gelmişti Bursa'dan, bir televizyon belgeselinde öğrenmiş. Fatih'te Kadın Pazarı (yahut Kadınlar Pazarı) diye bir yer olduğunu ve çok da ünlü olduğunu, hatta ününün dışarılara taştığını. New York Times seyahat ekine konu olduğunu. On yıl önce hayvanların kesildiği açık bir mezbaha gibiymiş oysa.